Batman - Yeni Başlayacaklar İçin Birkaç Öneri

Batman'in çizgiroman evrenine ilk kez adım atacak olanlar için birkaç öneride bulunacağım.

Onlarca yazar ve çizer tarafından yeniden, yeniden yaratılmış bir Batman evreni, kimi zaman birbirleriyle çelişen tonlarca hikaye ve karakter varken, nereden nasıl ısıracağınızı bilemediğiniz kocaman bir hamburgere benzeyebiliyor. Kendinizi labirentte kaybolmuş bulmamak, okurken kafa karışıklığından çok zevk duymak için bu evrene olabildiğince yavaş ve dikkatli adım atmak gerekir.


Yine her şeye en başından başlama isteğimle ben Batman'in 713 bölümlük tüm zamanlar koleksiyonunu buldum ve 1940'ta yayınlanan ilk bölümünü okudum. (Aslında Batman ilk olarak Mayıs 1939'da Detective Comics çizgiroman serisinin içinde bir bölüm olarak yayınlanmış, çok sevilince kendine ait bir serisi olmuş). Yine altın çağ çizgiromanlarından ağzımın payını aldım. Kendine özgü tatlı bir havası olmasına rağmen gerek çizimlerin gerek kurgunun basitliği karşısında saçlarımı yoldum! Sağdan soldan soruşturarak farklı yazarlar ve çizerler tarafından yaratılan modern Batman serilerini inceledim ve yeni başlayacak olanların işine yarayacak birkaç güzel öneri geliştirdim.

Evet, Kedi Kadın... Ne yazık ki...


Batman: İlk Yıl

1987, Frank Miller yapımı. Aslında DC'nin birçok çizgiromanını yeniden uyarladığı dönemde Batman'e de el atmaları sonucunda çizilmiş. Adından da anlaşılacağı üzere Batman'in ilk yılını, Gotham'a döndükten sonra nasıl Batman olduğunu anlatıyor. Bruce Wayne'e paralel olarak James Gordon'ın da Gotham'daki ilk senesi aynı zamanda.

Bu arada yine aynı hikayeyi anlatan 2011 yapımı bir de animasyon filmi var, o da güzeldir.

Batman: Gülen Adam

2005'te basılmış ve İlk Yıl'ı takip edecek şekilde kurgulanmıştır. Joker'in ilk kez ortaya çıkışını anlatır.

Batman'in 1940 tarihli ilk sayısında da uğraştığı ilk kötü Joker'dir ve Gülen Adam, kurgu olarak o sayıdan ilham almıştır. Joker televizyonlarda, radyoda zengin ve güçlü kişileri öldüreceğini, üstelik bunu saat kaçta yapacağını duyurur ve her türlü önleme rağmen aynen söylediği gibi yapar. Batman'in en ezeli düşmanının sahneye ilk çıkışını anlatması (ve İlk Yıl'ı takip edecek şekilde kurgulanmış olması) açısından yeni başlayanların mutlaka okuması gereken bir sayıdır.


Batman: The Long Holloween ve Dark Victory

1996 ve 1999 yapımı birbirini takip eden iki seri. Aynı yazarlar ve çizerler tarafından hazırlandığı için arada kopukluk yok. Zaman açısından İlk Yıl'dan yaklaşık 6 ay-bir yıl kadar sonrasında geçmektedir. Hikayesi temel olarak Harvey Dent'in Two Face'e dönüşmesini anlatır. Bu aynı zamanda Batman'in mafya aileleriyle (kimilerine göre) ilk mücadelesidir.

Cadılar bayramında başlayarak yalnızca özel tatil günlerinde cinayet işleyen bir katili yakalamaya çalışırlar. Katilin Gotham'ın en güçlü mafya ailelerinden biri olan Falcone'larla bir ilgisi vardır. Falcone'ları ve bu katili yakalamaya kararlı olan Harvey Dent, Batman ve Gordon'la birlikte çalışmaya başlar. Dark Victory'nin sonlarında Batman'in sadık yardımcısı Robin'i de (Dick Grayson) ilk kez okuyucunun karşısına çıkarırlar.


Bu seriyle ilgili benim hoşuma gitmeyen birkaç şey oldu, Batman'in daha önce defalarca karşılaşmışlar havası yaratarak Poison Ivy, Scarecrow, Riddler gibi esaslı birkaç kötüyle kapışması mesela. Halbuki bunun İlk Yıl'dan altı ay sonrası için kurgulandığı söyleniyor, ne ara uğraşmış o kadar kötüyle diye sorguluyor insan. Ama bir çizgiromanın milyon tane uyarlaması olunca böyle oluyor işte, her seriyi bu bundan sonra gelmiş diye değil de birbirinden bağımsız düşünmek gerekir...


Bundan sonra Robin (Dick Grayson olanı) ile Batman'in ortaklığının gelişimini anlatan Batman: The Gauntlet ve Robin: İlk Yıl okunabilir. Sonrasında da hangi hikayeyi merak ediyorsanız kafanıza estiği gibi devam edebilirsiniz. Yalnız farklı yazarlar tarafından yaratılan farklı serilere baktıkça, bu daha önce yakalanmamış mıydı, bunu ne ara böyle yapmışlar gibi kafa karışıklıkları olabilir, bunu önlemenin ne yazık ki yolu yok.

Kötülerin geçmişini anlatan yapımları okumanızı öneririm, Öldüren Şaka gibi. Öldüren Şaka, Joker'in geçmişini anlattığı için özellikle hoşuma giden bir yapımdır.